Wiedz i Mądrze Jedz
Celem kampanii było przygotowanie i zrealizowanie OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII MULTI-MEDIALNEJ „WIEDZ I MĄDRZE JEDZ” opisującej możliwości i przykłady organizowania rynków lokalnych i rozwijania systemów Krótkich Łańcuchów dostaw Żywności (KŁŻ) w większej skali oraz przeprowadzenie BADAŃ POTENCJAŁU RYNKÓW LOKALNYCH w 4 województwach.
Kampania miała na celu budowanie świadomości wśród producentów, konsumentów, organizatorów systemów KŁŻ oraz interesariuszy rynku żywności na temat znaczenia, efektów oraz potencjału rynkowego systemów KŁZ. Pokazaliśmy pozytywne i obiecujące rozwiązania skalowania systemów KŁŻ w Polsce i w innych krajach UE. Polskie doświadczenia i rozwiązania mają potencjalnie duże znaczenie dla wdrożenia priorytetów Zielonego Ładu Komisji Europejskiej oraz strategii „Od Pola do Stołu”.
Problem, który zaistniał – na który odpowiada Kampania– to brak wiedzy i zrozumienia istoty potencjału wykorzystania małych gospodarstw rolnych do produkcji rolnej i żywnościowej w małej skali jako elementu rozwoju rynków lokalnych. Brakuje wiedzy i zrozumienia ze strony konsumenta i potencjalnych organizatorów rynków lokalnych i systemów KŁŻ co do potencjału sprzedaży bezpośredniej i korzyści z tym związanych. Kampania „Wiedz i Mądrze Jedz” to próba odpowiedzi na następujące 3 pytania:
W ramach Kampanii powstał cyklu 12 filmów-reportaży, które były emitowane w ogólnopolskiej telewizji oraz zostały udostępnione Internecie. Filmy prezentują zapotrzebowanie na innowacje w zakresie organizacji sprzedaży bezpośredniej w większej skali, wskazując ciekawe i obiecujące inicjatywy i rozwiązania w kraju i zagranicą. Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące rozwiązań KŁŻ.
Filmy pokazują też ciekawe inicjatywy związane z wzmacnianiem i rozwijaniem rynków lokalnych oraz produkty lokalne i regionalne i producentów, którzy działają w oparciu o metody ekologiczne i tradycyjne.
Więcej o projekcie: https://prostoodrolnika.pl/
Projekt został zrealizowany przez spółkę Iso-Tech z partnerami: Polska Fundacja Innowacji oraz Małopolska Izba Rolnicza.
-
Jaki jest potencjał małych gospodarstw rolnych dla rozwoju rynków lokalnych (w oparciu o systemy KŁŻ i sprzedaż bezpośrednią)? Jak osiągnąć większą skalę oddziaływania?
-
Jaki jest potencjał ze strony konsumentów w odniesieniu do rynków lokalnych i zakupów wprost od rolnika? Jak osiągnąć większą skalę sprzedaży?
-
W jaki sposób Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), samorządy oraz inne instytucje mogą wspierać rynki lokalne i rozwój systemów KŁŻ, aby nie były one marginesem na rynku żywności?