Marta Serafin
13 gru 2022
Pierwsze spotkanie partnerów CODECS na uniwersytecie w Pizie w celu uzgodnienia programu działań.
Pisa, Włochy. 12-13.12.2022.
Pierwszy zjazd partnerów projektu CODECS odbył się u lidera projektu – Uniwersytet w Pizie. Na 2-dniowym spotkaniu hybrydowym ustalono kluczowe działania:
· wypracowanie i wprowadzenie konceptu "zrównoważonej cyfryzacji" do Europejskiego systemu AKIS (System Wiedzy i Innowacji Rolniczych) oraz polityki rozwoju wsi i rolnictwa;
· budowanie bazy wiedzy, metod i analiz dla badania "zrównoważonej cyfryzacji" rolnictwa pod kątem oceny kosztów i korzyści;
· analizy w celu zrozumienia jak kontekst społeczno-ekonomiczny kształtuje koszty i korzyści cyfryzacji z perspektywy "ekosystemów cyfrowych";
· dostarczanie danych dotyczących kosztów i korzyści cyfryzacji w różnych kontekstach europejskiego rolnictwa poprzez współpracę z aktualnymi i potencjalnymi użytkownikami rozwiązań cyfrowych;
· organizowania demonstracji cyfrowych rozwiązań w skali gospodarstwa lub grupy gospodarstw w celu zwiększenia skali i efektywności wdrażania technologii cyfrowych.
· Zwiększenie świadomości odnośnie możliwości wdrażania technologii cyfrowych na rzecz zrównoważonego rozwoju w oparciu o platformę udostępniającą rozwiązania oraz system oceny oferowanych rozwiązań.
Organizacyjnie, projekt jest realizowany poprzez 8 pakietów działań (work packages), za które odpowiada wyznaczony partner. WP1 koncentruje się na komunikacji i dzieleniu się wiedzą w projekcie CODECS. WP2 opracowuje ramy zrównoważonej cyfryzacji i zestaw narzędzi do oceny cyfryzacji rolnictwa (prowadzi WP3 analizuje ekosystemy cyfrowe i ich potencjał w zakresie budowania zdolności. WP4 ocenia koszty i korzyści technologii cyfrowych w rolnictwie. WP5 prezentuje technologie cyfrowe i zwiększa możliwości ich przyjęcia. WP6 przedstawia zalecenia polityczne i przewiduje przyszłe scenariusze zrównoważonej cyfryzacji. WP7 zapewnia narzędzia i platformę wspierającą cele projektu. WP8 to koordynacja i zarządzanie projektem.
IsoTech organizuje Żywe Laboratorium APPETIT. Tak jak pozostałe 21 Żywe Laboratoria uczestniczy w pracach wszystkich pakietów badawczych.
Ogólnie rzecz biorąc, projekt ma na celu promowanie zrównoważonej cyfryzacji w rolnictwie poprzez różne strategie i wysiłki badawcze.
Więcej o projekcie CODECS: https://horizoncodecs.eu