top of page

Maximising the CO-benefits of agricultural Digitalisation through conducive digital ECoSystems

(Maksymalizacja wspólnych korzyści z cyfryzacji rolnictwa poprzez tworzenie sprzyjajacych ekosystemów cyfrowych)

Cyfryzacja gwałtownie zmienia rolnictwo i systemy żywnościowe. Nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, robotyka, blockchain i Internet rzeczy, zapewniają nowe możliwości, ale również rodzą obawy. Finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont Europa projekt CODECS odpowiada na pytanie: Jak możemy ukierunkować cyfryzację tak, aby wspierała zrównoważony rozwój?

Projekt propaguje wykorzystanie zrównoważonej cyfryzacji w rolnictwie, poprzez kreowanie metod i narzędzi oraz dokumentowanie faktów, które pozwolą lepiej rozumieć i przewidywać koszty oraz korzyści związane z procesem cyfryzacji gospodarstw rolnych.

W ramach projektu powstała sieć 21 Żywych Laboratoriów, zrzeszających rolników, brokerów wiedzy, interesariuszy i decydentów, aby poszukiwać rozwiązań dla problemów rolnictwa. Żywe Laboratoria wykorzystują podejście systemowe do

analizy gospodarstw rolnych i oceny wpływu technologii cyfrowych na ich wyniki ekonomiczne, oraz ich oddziaływanie społeczne i środowiskowe. Badając synergie i różne czynniki oddziałujące na funkcjonowanie gospodarstw rolnych, Żywe Laboratoria dostarczą cennych informacji, które będą wykorzystane przy kreowaniu i wdrażaniu polityki na rzecz zrównoważonych praktyk w rolnictwie.

Akcelerator Wiedzy kreuje przestrzeń i organizuje działania, które umożliwiają interesariuszom wymianę wiedzy i doświadczeń, aby w ten sposób przyspieszyć wdrożenia technologii cyfrowych w gospodarstwach i budować zdolność do wykorzystania wyników projektu na wszystkich szczeblach.

Akcelerator Wiedzy CODECS to:

  1. Interfejs Nauka – Polityka, który łączy naukowców i decydentów, umożliwiając wymianę i wspólne budowanie wiedzy w celu wzbogacenia procesów decyzyjnych.

  2. Sieć gospodarstw demonstracyjnych, która umożliwia testowanie i prezentację technologii cyfrowych.

  3. Sieć AKIS, która umożliwia wspólne budowanie wiedzy w zakresie cyfryzacji rolnictwa.

CODECS leaflet - Polish_Strona_1-1.png

Żywe Laboratorium APPETIT

W ramach projektu organizujemy Żywe Laboratorium APPETIT, które zajmuje się badaniem możliwości cyfryzacji przedsięwzięć krótkich łańcuchów dostaw żywności (KŁŻ). Wypracujemy i przetestujemy nowatorskie, cyfrowe rozwiązania organizacyjne dla KŁŻ, które umożliwią skalowanie lokalnych rynków żywności produkowanej lokalnie na określonym obszarze geograficznym. W ramach projektu powstaje internetowa platforma APPETIT, która stwarza możliwości cyfryzacji i automatyzacji "usług pośredniczących" (tj. funkcjonalności) niezbędnych dla łączenia wielu producentów z wieloma konsumentami bezpośrednio ze sobą za pośrednictwem wirtualnego rynku. Poszukujemy rozwiązań organizacyjnych, które uczynią lokalne rynki konkurencyjnymi na rynku żywności, przynosząc korzyści partycypującym małym gospodarstwom rolnym i drobnym przetwórcom żywności.

W prace Żywego Laboratorium APPETIT angażujemy przede wszystkim inicjatorów i organizatorów lokalnego rynku dla żywności produkowanej lokalnie na określonym obszarze geograficznym oraz informatyków. Każdy z organizatorów buduje system wsparcia dla swojego przedsięwzięcia poprzez współpracę z rolnikami oraz interesariuszami na swoim obszarze (tj. samorządy, regulatorzy, doradcy, izby rolnicze itp.). Jako Żywe Laboratorium skupiające lokalne rynki z różnych województw i części kraju, współpracujemy również z interesariuszami na szczeblu krajowym (tj. decydenci, ministerstwa i agendy rządowe, regulatorzy, instytucje finansowe, uczelnie, informatycy itp.)

Celem i motywacją dla prac Żywego Laboratorium APPETIT jest obniżenie kosztów transakcyjnych i zwiększenie korzyści środowiskowych, społecznych i ekonomicznych z wirtualnych i fizycznych interakcji rynkowych między kupującymi i sprzedającymi w określonej przestrzeni geograficznej. Chcemy wypracować sposoby na wykorzystanie innowacji informatycznych w zakresie nowatorskich rozwiązań organizacyjnych dla rozwoju lokalnych rynków dla żywności produkowanej lokalnie w 4 lokalizacjach geograficznych, aby podnieść rentowności produkcji żywności w skali nieprzemysłowej i w ten sposób pomóc w przetrwaniu małych gospodarstw rolnych.

Około 60 rolników i 1000 konsumentów współtworzy lokalne rynki w 4 lokalizacjach:

  1. Chojnice na Pomorzu,

  2. Kamienna Góra na Dolnym Śląsku,

  3. Częstochowa na Śląsku,

  4. Michałowice i Liszki na obrzeżach Krakowa w Małopolsce.

 

Rynek lokalny w każdej lokalizacji działa samodzielnie i niezależnie, dążąc do zwiększenia swojej rentowności i konkurencyjności, aby w ten sposób zapewnić indywidualne korzyści partycypującym rolnikom i konsumentom. Platforma APPETIT ma na celu zapewnienie organizatorom lokalnego rynku, a także uczestniczącym w nim kupującym i sprzedającym, możliwości dostępu do konkurencyjnych kosztowo „usług pośrednictwa” w ramach przyjętego lokalnie modelu organizacyjnego.

bottom of page